Zavedení nového mazlíčka do domácnosti může být zábavný a uspokojující proces, pokud se vše dobře promyslí. Nejprve se pořádně zamyslete nad tím, zda je vaše domácnost připravena přijmout dalšího mazlíčka (případně prvního). Pokud se jedná o vašeho prvního mazlíčka, vezměte pod úvahu všechny členy domácnosti, kterých se vaše rozhodnutí bude týkat. Pokud máte batole, nemuselo by být dobrým nápadem pořídit si štěně, zvlášť když některá plemena mohou být ve spojení s malými dětmi problematická. Důkladně si plemeno psa, které si chcete pořídit, prostudujte a vybírejte s rozumem. Psů nebude nikdy na světe nedostatek, takže pokud dojdete k závěru, že by bylo lepší počkat, počkejte. NEJVĚTŠÍ CHYBOU je jít si do obchodu koupit mléko a jen tak mimochodem si domů přinést „roztomiloučké štěňátko, které někdo nechal na parkovišti." Pokud jste si zrovna náhodou neplánovali štěně pořídit, s největší pravděpodobností se ukáže, že vaše domácnost na to nebyla připravena, a vy toho tak budete litovat.
Takže jste se rozhodli si do domácnosti pořídit mazlíčka a pořádně jste si prostudovali a nakoupili všechny nezbytné věci, které budou potřeba. Aha! Bylo by fajn vědět, jaké věci to jsou.
Pro kočky:
- Nerezové nebo skleněné misky na vodu a jídlo
- Toaleta
- Stelivo
- Krmivo (Dobrým nápadem je si zjistit, čím byla vaše kočka krmena před tím, než jste si ji pořídili, abyste mohli alespoň pro začátek sehnat stejné krmivo. Vždycky ho můžete změnit později.)
- Zastřihovač drápků
- Obojek (oddělávací) a identifikační známku, pokud bude vaše kočka běhat po venku
- Drápací sloupek/škrabadlo/drápadlo s pelechem – všechny nutné nejsou, ale pořídit jednu dvě takové věci by bylo fajn
Pro psy:
- Nerezové nebo skleněné/keramické misky na vodu a jídlo.
- Vodítko
- Obojek (zvažte koupi postroje, výcvikového nebo flexi vodítka, případně náhubku, které vám dají větší kontrolu na psem a nedovolí mu tolik tahat)
- Hračky na kousání – ty jsou nutností pro štěňata, kterým se prořezávají zuby
Teď jsme připraveni na našeho nového mazlíčka a jeho příchod do domácnosti. Pokud máte psy a zavádíte do domácnosti kočku, nejlepší je psy na chvíli zavřít a kočku nechat, aby si nové prostředí prozkoumala v klidu. Nechte ji, aby se přiblížila ke dveřím, za kterými číhají ty zlé psí bestie (žertujeme), aby si mohla své konkurenty očichat. Ukažte jí její toaletu a všechny drápací pomůcky a skrýše, které jste pro ni připravili. Až budete vašim psům kočku představovat, uvažte je na vodítko (zvlášť pokud nikdy kolem sebe kočky neměli) a kočku nechte volně. Udržte psy kompletně pod kontrolou a nechte kočku, aby si sama rozhodla jak hodně a kdy se přiblížit a komunikovat. Dobře vycvičeným psům můžete přikázat, aby kočku nechali na pokoji a adaptace by měla jít hladce. Pokud pes vychovaný není, zvažte pár lekcí na cvičišti, než se rozhodnete rozšířit vaši zvířecí populaci.
Pokud máte doma psy a přivádíte nové štěně nebo dalšího psa, proces je velmi podobný. Psi by ale měli být při prvním seznámení a kontaktu na vodítku všichni.
Pokud máte doma kočku nebo kočky a chcete do domácnosti zavést nového narušitele, buďte připravení na určitou míru odporu. To platí obzvlášť, když máte kočku nebo kočky už nějakou dobu a ony nikdy nikoho dalšího ve svém prostoru řešit nemusely. Potenciální problémy potom mohou zahrnovat nepřiměřené stranění se, vylučování ze skupiny, potyčky, ukrývaní se či anorexii. Buďte před těmito věcmi na pozoru a případně okamžitě zakročte. Promluvte si o specifických možnostech zakročení s veterinářem.
Řiďte se výše popsanými kroky. Nechte nejprve kočky seznámit se přes zavřené dveře. Nejlépe byste neměli přímý kontakt dovolit po dobu několika dní. Každému dejte vlastní misku s jídlem a případně vlastní toaletu. Můžete přidat jednu toaletu navíc, jen preventivně pro případ problémů. Ujistěte se, že všechny kočky mají svoje vlastní speciální místa pro spánek a odpočinek. Pokud přivedete do domácnosti s kočkou psa, mohou se objevit stejné problémy v chování. Vaše kočka se může snažit vašemu psovi vyhýbat. Zajistěte proto, aby vaše kočka měla vždy bezproblémový přístup k jídlu, vodě a hlavně k toaletě, aniž by se musela psa obávat.
V každém případě se nesnažte proces urychlit, protože to může skončit nešťastně pro všechny zúčastněné. Diskutujte vše s veterinářem a všechny případné problémy řešte okamžitě. Vyvážené domácnosti se spoustou šťastných mazlíčků lze většinou dosáhnout s relativně malou námahou.